Site icon PAOK COMMUNITY

Αντιστάθηκε όμως πλήρωσε τα λάθη του

Σε ένα παιχνίδι με απίστευτο ρυθμό, ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα με 3-1 στην Κωνσταντινούπολη από την Γαλατάσαραϊ.

Οι ασπρόμαυροι κατάφεραν να διατηρήσουν την εστία τους ανέπαφη σε όλη την διάρκεια του πρώτου μέρους, με τον Ντομινίκ Κοτάρσκι να πραγματοποιεί σπουδαίες επεμβάσεις, ενώ έχασαν και μεγάλες ευκαιρίες να προηγηθούν με χαρακτηριστικότερη αυτή του τετ α τετ του Γιάννη Κωνσταντέλια στην εκπνοή του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η Γαλατάσαραϊ κατόρθωσε να προηγηθεί με ένα αυτογκόλ του Ράχμαν Μπάμπα μετά από κεφαλιά του Οσιμέν. Ο Γκανέζος μπακ του ΠΑΟΚ ήταν ιδιαίτερα άτυχος στην συγκεκριμένη φάση και δεν μπόρεσε να διώξει την μπάλα πάνω στην γραμμή.

Ο Δικέφαλος ισοφάρισε στο 67′ με τον Κωνσταντέλια, μετά από ωραία κούρσα του Γιόνι Ότο. Η χαρά των ασπρόμαυρων δεν κράτησε πολύ, καθώς στο 76′ ο Akgun εκμεταλλεύτηκε μια αδράνεια της άμυνας και έδωσε προβάδισμα στους Τούρκους.

Το γκολ αυτό ήρθε σε ένα σημείο που ο ΠΑΟΚ έδειχνε να πατάει πολύ γερά μετά την ισοφάριση και έδειχνε να κυνηγά και δεύτερο γκολ.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Δικέφαλος έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφάριση μετά από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Ντεσπότοφ, ενώ λίγα λεπτά μετά ο Ικάρντι πέτυχε το τελικό 3-1.

Σε γενικές γραμμές η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου τα έδωσε όλα στο γήπεδο, πάλεψε σε όλες τις φάσεις και παρότι έδειξε να ξεμένει από δυνάμεις στο τέλος, κυνήγησε το αποτέλεσμα μέχρι την λήξη.