Site icon PAOK COMMUNITY

Αγχώθηκε αλλά πέρασε από τη Λιβαδειά

Παρά τα δύσκολα που του έβαλε ο Λεβαδειακός, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να φύγει με το τρίποντο από την Λιβαδειά, τρίποντο που τον επανέφερε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Κερδισμένος της αγωνιστικής αναδείχθηκε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος με τους τρεις πόντους που κέρδισε στη Λιβαδειά επέστρεψε στην κορυφή, έχοντας μάλιστα δύο πόντους προβάδισμα από την δεύτερη ΑΕΚ.

Συγκεκριμένα, ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε απέναντι στον Λεβαδειακό με 10 αλλαγές σε σχέση με την ενδεκάδα του στην μεσοβδόμαδη αναμέτρηση με την FCSB, με τους Λόβρεν και Γκόμεζ μάλιστα να πραγματοποιούν το ντεμπούτο τους με τα ασπρόμαυρα.

Από νωρίς στο παιχνίδι φάνηκε πως η ομάδα μας δεν θα είχε ένα εύκολο βράδυ μπροστά της, με τους γηπεδούχος να παρουσιάζονται αρκετά μαχητικοί. Έτσι το πρώτο ημίχρονο πέρασε με τον ΠΑΟΚ να μην έχει καταφέρει να απειλείσει ουσιαστικά τον Λεβαδειακό.

Παρόλα αυτά το δεύτερο ημίχρονο αναμενόταν πιο δύσκολο για τον ΠΑΟΚ, καθώς με το πέρασμα των λεπτών η πίεση αυξήθηκε. Στο 70’ ο Μπάλτζι αστόχησε από την άσπρη βούλα, σπαταλώντας την μεγαλύτερη ευκαιρία του Λεβαδειακού να σκοράρει.

Ένα τέταρτο περίπου αργότερα, ο Βιεϊρίνια βρήκε με συστημένη σέντρα τον Μαντί Καμαρά ο οποίος ευστόχησε με το κεφάλι και πέτυχε το 0-1 για την ομάδα του. Κάπου εκεί σίγουρα όλοι μας ανακουφιστήκαμε, αλλά σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό ανακουφίστηκε και η ίδια η ομάδα, η οποία δεν θα μπορούσε να συνεχίσει για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι χωρίς να πετύχει γκολ.

Λίγα δευτερόλεπτα μετά την συμπλήρωση της κανονικής διάρκειας, ο Κωνσταντέλιας σε προσπάθεια του να τελειώσει το παιχνίδι είδε το σουτ του να κόβεται με χέρι μέσα στην περιοχή, και έτσι ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι με το οποίο ο Σβαμπ έγραψε το τελικό 0-2.

Όπως ήδη αναφέραμε η ομάδα μας επέστρεψε στην κορυφή και πάει στην κορυφή με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, έχοντας αφήσει πίσω της πλέον τα αρνητικά αποτελέσματα.

Επόμενη στάση για τους ασπρόμαυρους στο πρωτάθλημα η OPAP ARENA (20/10), στην οποία θα έχει μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να αυξήσει την διαφορά της από την ένωση.